
A trendek sok esetben csak divatot jelentenek, amit ha kisebb késéssel követünk, akkor nem feltétlenül keletkezik belőle lényeges lemaradás. Az online kereskedelem trendje azonban máshogyan működik. Egy pillanatnyi kihagyás és lényegesen csökkenhet a látogatottság és a vásárlás.
- Mobilvásárlás
- Valós üzletben történő vásárlás élménye
- Egyre távolabbról történő vásárlás
- Személyre szabott megszólítás
- Az online és a valós üzletek szinergiája
Nem csak a webdesign változik hihetetlen gyorsasággal követve a technikai kihívásokat, illetve az aktuális divatot, hanem az online vásárlási szokások is. Egy sikeres webshop alapja, hogy a vevői szokások változására és igényekre azonnal válaszoljon.
2015-ben ugrásszerűen megnövekedett a mobil eszközökön keresztül történő csatlakozás az internetre, amely már nem csak tartalom letöltését jelenti, hanem az e-kereskedelem is egyre népszerűbb. A sokszor emlegetett reszponzív megjelenés, azaz a weboldalak mobil eszközökön történő megfelelő megjelenése, ettől kezdve már nem csak esztétikai kérdés, hanem a biztonságos vásárlás érzetének elengedhetetlen elem is. Gondoljunk csak bele, ha egy olyan weboldalon szeretnénk vásárolni, ahol a vásárolt termékek, árak elcsúszva vagy töredezetten jelennek meg. Valószínűleg a legbiztonságosabb technológiára épülő webshop is jelentős vásárlót veszítene emiatt.
A megjelenés mellett fontos a letöltés sebessége is, ugyanis az elvárt oldalmegjelenés 1-2 másodperc és 4 másodperc után már sokan megszakítják a letöltést.
Egy webshop nyitása nem egyszerű feladat. Ha az offline, azaz valós üzletben történő kereskedelemben már van tapasztalatunk, akkor ez támpontot jelenthet a webáruház kialakításában is, persze figyelembe véve a más típusú technikai és jogi feltételeket. A 2015 évi online vásárlási szokásokat vizsgálva ez már nem csak egy jó analógia, hanem vevői elvárás. Ennek megfelelően sokkal nagyobb figyelmet kell erre az összehasonlítása fordítani, ugyanis már nem csak az online áruház üzemeltetőjének vagy fejlesztőjének jelent alapot a tervezésben, hanem ez tényleges vevői elvárássá lépett elő. Nem csak a tervezők és webdesignerek keresnek mintát a valós életből, az online megjelenéshez, hanem a felhasználók is előnybe részesítik, ha van egy jól bevált analógia, ami mentén az online környezetben is boldogulnak.
Néhány éve még a belföldi értékesítés dominált a lakossági e-kereskedelemben, azonban ez sokkal nyitottabbá vált az elmúlt évben. Egyre könnyebben és gyakrabban rendelünk távoli országokból, ha megfelelő garanciát látunk a termék megérkezésére és a fizetés biztonságára. Természetesen ehhez az is kell, hogy a szállítási költséggel, illetve az esetleges adókkal és vámmal növelt költség még mindig a hazai vásárlás értéke alatt maradjon.
Fel kell készülni minden webáruház üzemeltetőjének az egyre éleződő versenyre, egyre távolabbi eladókkal szemben is. A kis összegű vásárlások esetén, többek között a távol-keleti országokból rendelt termékekre nem kell adót vagy vámot fizetni, így sokan választják ezeket az eladási helyeket, amelyek sokszor a szállítási költség megfizetése után is olcsóbban szállítják ugyanazt az árut, mint amit itthon vásárolnánk meg.
Egy üzletbe belépve sokan szeretik, ha személyes kiszolgálást kapnak, amely lehet olyan apró figyelmesség is, hogy egy cipő vásárlásánál ha találtunk egy számunkra tetsző darabot, de szeretnénk többet is felpróbálni, akkor az eladó hasonló stílusúakat mutat a számunkra.
Ezt a kiszolgálást persze nem vártuk el a webáruházaktól a kezdeti időkben, azonban az üzemeltetők felismerve ezt a lehetőséget egyre célzottabb ajánlatokkal, termék megjelenítéssel, illetve megszólítással álltak elő. Egy jól megszerkesztett online üzletben már a belépést követően nevünkön szólít a rendszer, szintén névre szóló e-mail-eket küld (persze nem a spam-ekről van szó, hanem például a vásárlást megerősítő e-mail-ről). Tovább lépve ha egy termék részletes oldalára ráklikkel a látogató, akkor a kiválasztott termék mellett hasonlókat is meg lehet jeleníteni. A harmadik példa, amely növeli a látogató személre szabott kiszolgálásának az érzését, ha a válogatás során megnézett árukat a rendszer gyűjti és meg is jeleníti, ha esetleg vissza szeretne térni valamely régebben megnézetthez.
Vannak esetek, amikor a vásárlónak nem elegendő ha a terméket képen meg tudja nézni, de szeretné kézbe venni, vagy kipróbálni, esetleg nincs ideje kivárni a szállítást. Ilyenkor jön a gyors keresés az interneten és az ember elmegy a legközelebbi üzletbe és megveszi a kívánt árut. Természetesen az ellenkezője is előfordul, ugyanis ha már láttuk a terméket, kipróbáltuk, akkor előfordul, hogy egy online üzletből rendeljük meg, ahol a legkedvezőbb árat kapjuk.
A fenti elképzelt esetek teljes mértékben visszaigazolódtak 2015-ben, amikor több nagy webshop üzemeltetője is visszaigazolta, hogy szükség van a fizikai megjelenésre is.
Az együttes online és offline megjelenés nem minden esetben elengedhetetlen, ugyanis egy e-könyvet, zenét, programot már nem feltétlenül keresünk üzletben, hanem letöltjük kedvenc oldalunkról. Egy műszaki cikkeket árusító kereskedő esetében, azonban indokolt lehet, hogy egyszer a vásárlás előtt kézbe tudjuk venni a terméket, vagy megtudjuk nézni a valóságban, azonban ezt követően, a fix paraméterek alapján már valószínűleg a legolcsóbb helyen (a kapcsolódó szolgáltatásokat figyelembe véve) vásároljuk meg.