
- Könnyen elkészíteni a weboldalt
- Könnyen látványos tartalmat feltölteni
- Könnyen karbantartani a tartalma
- Könnyen elérhetővé tenni
- Könnyen megtalálni a sokaságban
Ha arra vagyunk kíváncsiak, hogy lehet-e könnyen profi megjelenésű weboldalt készíteni, akkor minden bizonnyal a válaszadók egy része azt mondja, hogy természetesen, csak egy jól megszerkesztett template-re, esetleg egy online webszerkesztőre van szükségünk, amely akár ingyenes is lehet. Sokan vannak azok is, akik azt gondolják, hogy egyszerűen nem lehet profi weboldalt készíteni, ugyanis ez nem tesz lehetővé az egyedi megjelenést, sablonos lesz. Valószínűleg mindkettőben van igazság, azonban egy dolog közös a két megközelítésben, hogy kizárólag az internetes technológiából indulunk ki. Ma már tényleg elérhetők olyan online weblap szerkesztők és templat-ek, amelyek programozói, sőt mélyebb számítógépes ismeretek nélkül is lehetővé teszik egy professzionális megjelenésű oldal elkészítését. Ezek a megoldások azonban sok esetben nem jelentenek többet valamelyik közösségi oldalon létrehozott profilnál. A weboldalak mögött álló technológia egyszerűen elérhető, de gondoljunk csak bele, hogy milyen egyéb feladatok várnak ránk ha belevágunk az online megjelenésnek! Először is azt kell eldöntenünk, hogy mi a cél. Meglévő ügyfeleinket, vendégeinket szeretnénk jobban kiszolgálni, informálni? Esetleg új ügyfeleket szeretnék szerezni? Non-profit céllal készítünk weblapot? A sok lehetőségből csak egyet ragadnánk ki, amikor az elsődleges célunk az ügyfélkör bővítése. Sokan azt gondolják, hogy ha új vásárlókat szeretne egy vállalkozás megszólítani, akkor elegendő egy jól megszerkesztett profilt létrehozni valamelyik közösségi oldalon, majd ezt a lehető legszélesebb körben terjeszteni. Ez talán sikeres lehet ha ismerőseink ismerősei (és így tovább) ténylegesen elérhetőek, akiknek minden nap tudunk valami újat mondani a vállalkozásunkról (pl. a napi menü megjelenítése egy étterem esetén). Azonban ha valóban új vásárlókör létrehozása a cél, esetleg a termékeinkről részleteket szeretnénk megjeleníteni és nem szükséges a napi frissítés, akkor a weboldal létrehozása (akár egy jól működő közösségi profilt kiegészítve) mindenképpen szükségessé válhat.
A weboldal tartalmának megtervezése nem egyszerű feladat. Ha a technikai kivitelezésre nem is kell túlzott figyelmet fordítanunk, akkor is gondos tervezést kíván a tartalom megszerkesztése, hogy a látogatók számára ne csak egy átlagos oldal legyen a mienk is, hanem elérjük a kívánt célt, azaz visszatérő olvasókat, vásárlókat kapjunk, ami már nem megy átlagos tartalommal. Egy picit ennél még tovább is lépnék, nem csak a tartalomra, hanem annak megjelenítésére, a tördelésre, tipográfiára, az illusztrációra is legalább akkora figyelmet kell fordítani mint a tartalmi megfogalmazásra. A vonzó tartalom kialakítását már nem tudom a könnyű feladatok közé sorolni, ugyanis ez már grafikai tudást profi fotókat és nem utolsó sorban a web-es szokások ismeretét is megköveteli. Tegyük fel, hogy eljutottunk egy profi weblap megszerkesztéséig, és a tartalom is megfelel a látogatók elvárásainak. Ezzel még nem ért véget a tartalommal kapcsolatos feladatunk, ugyanis ezt folyamatosan bővíteni, frissíteni kell ahhoz, hogy visszatérő olvasói tábora alakuljon ki a weboldalnak. Ez sok esetben nem csak a szöveges részt érinti, hanem a fotókat grafikákat is.
Egy jó weboldalt a megfelelő támogatás nélkül leginkább egy értékes festményhez tudnám hasonlítani, ami egy magángyűjtő házában van. Szép, értékes, de senki nem látja. Az első amit tehetünk, az új weblapunk elkészülését követően, hogy követjük a forgalmat, amit a legegyszerűbben a Google Analytics alkalmazásával tehetünk meg, ami nem csak professzionális, de ingyenes is. Nagyon részletes kimutatások érhetünk el, amik pontos képet adnak a weoldalaink forgalmáról, azonban tisztában kell lennünk azzal, hogy a megjelenő adatok nem csak a “valós” látogatásokat tartalmazzák, hanem a robotokét is, ami alacsony látogatottság mellett meglehetősen torzítja az eredményeket. Az Analytics (vagy bármely más látogatottsági adatokat megjelenítő rendszer) jól tükrözi, hogy mi is történik az online megjelenést követően a weboldalunkon. A látogatottság alapvetően három dologtól függ:
- Mennyire reklámozzuk a weblapunkat offline médián, azaz névjegykártyán, szórólapon vagy a termékeken.
- Mennyire sikerült jól a keresőoptimalizálás a weboldalak elkészítésekor.
- Használunk-e online marketinget, azaz hirdetéseket a keresőkön (AdWords, Bing, Yahoo), illetve sikeresek vagyunk-e más csatornákról történő átterelésben, mint például a közösségi oldalak.
A fentiek nélkül általában havonta csak 100-200 látogatóra számíthatunk, akik többsége nem is emberi lény (általában valamilyen kereső robot).
Az online tartalomnak könnyen elérhetőnek kell lenni, egyrészt az eszközök tekintetében, másrészt a tartalom szempontjából is. Többször írtunk már arról, hogy milyen fontos a mobil eszközökről való elérés, azaz a reszponzív weblap, ezért most csak tartalmi elérhetőségről lesz szó. Ritkán várhatjuk, hogy a weblapunk egy látogatója hosszas keresgélésbe kezdjen az oldalakon, vagy az oldalak között. Sokszor még a weboldalon megjelenő keresőt sem veszik igénybe, ugyanis néhány másodperc alatt felmérik, hogy maradnak-e az oldalunkon, vagy tovább lépnek. Ahhoz, hogy meg tudjuk tartani a látogatót, az oldalból megjelenő képernyőnyi résznek már fel kell keltenie az érdeklődést, és minimálisan arra elegendő információt kel tartalmaznia, ami alapján megvárják a teljes betöltődést, és legalább a lap aljáig megnézik az oldalunkat. Ez meglehetősen alap elvárásnak tűnik, de a mai online szokásokat ismerve már ez is kihívásokat jelent. Fontos, hogy a fontos tartalmi elemek hangsúlyt kapjanak, lehetőség legyen ezek összekapcsolására (egy-egy jó link sokat ér), és a kulcsfontosságú információ bármely oldalról kényelmesen elérhető legyen. Könnyű és/vagy professzionális? Még mindig választ adni erre a kérdésre, de talán egy kicsit közelebb kerültünk ahhoz, hogy egy könnyen elkészíthető profi weboldalhoz mire van szükségünk és mi az amire mindenképpen figyelmet kell fordítani.