Keresőoptimalizálás (seo) vagy felhasználói élmény (ux)
- Már nem a kulcsszavaké az első hasáb
- Ha nem optimalizált mobilra, akkor irány a sor vége
- Tabok és végtelen gördülő oldalak rejtve maradnak
- Képek, de csak a jók
A honlapszerkesztésnek mindig központi kérdése volt, hogy a weblap könnyen megtalálható legyen, azaz nagy hangsúlyt fektettek a keresőoptimalizálásra (seo). A régi kereső algoritmusok megkívánták, hogy az oldal első részében a lehető legtöbbször ismételjék a kulcsszavakat, kiemelésekkel, akár felesleges címadásokkal segítség a keresőket. Ezt követve a felhasználónak nyújtott élmény csak másodlagos tudott maradni. Szerencsére a helyzet már gyökeresen megváltozott, bár még mindig van néhány webdesign elem, ami inkább élményszerűvé teszi az oldalt, mint segíti a keresőket.
Kulcsszavak vagy élményszerű kezdés
Ha csak a legnépszerűbb keresőt, a Google-t tekintjük, akkor is szembetűnő a változás, ugyanis a Google által közzétett keresési filozófiájának az első pontja, hogy a felhasználó az elsődleges, és minden más csak ez után jön. Ez nem csak egy jól hangzó szlogen, hanem megfelelő technikai háttérrel ténylegesen lehetővé vált, hogy a weboldalak indexelésekor ne csak az első sorok alapján, hanem a tartalom jelentős részét figyelembe véve történjen.
Egyszerűen fogalmazva, elegendő a felhasználói élményre (UX) koncentrálni, és ha ezt a trendeknek megfelelően tesszük, akkor “ajándékba” megkapjuk a keresők számára optimalizált oldalt (SEO) is. A trendek nem csak divatot jelentenek, hanem komoly kutatások eredményeként olyan struktúrákat és technológiát is, amelynek a keresők általi támogatottsága is biztosított.
Mobil?
Úgy tűnik, hogy a mobil eszközökön történő megjelenést sehol nem lehet megkerülni. Ebben az évben a Google bevezette, hogy a mobilra optimalizált oldalakat előnyösebben rangsorolja a keresési megjelenítések során, mint azokat az oldalakat, amelyek nem rendelkeznek ezzel a lehetőséggel. Ezt lényegében technológia, ugyanis a Google három módszert fogad el: reszponzív szerkesztés, dinamikus felépítés vagy külön URL mobilra. Technikai és support szempontból is a reszponzív felépítés a legkedvezőbb, ugyanis ezek a keretrendszerek általánosan, tetszőleges tartalomhoz és mobil eszközre biztosítják az optimális megjelenítést és kezelhetőséget. Ha kiszolgáljuk a felhasználók igényét, akkor már a keresőkben történő előnyös rangsorolásért is sokat tettünk.
Klikkelésre, görgetésre megjelenő tartalom
A felhasználók szeretik ha minimalista stílusban megtervezett oldalakon a (“teljes”) tartalom egy oldalon jelenik meg (pl. Pinterest), és a görgetés során töltődik be az új információ a lap alján, vagy egy blokkba csoportosított tab-okba csoportosítva jelennek meg az egyes elemek.
Ebben az esetben nincs olyan könnyű dolgunk, mint a mobilra optimalizált oldalak esetén, ugyanis, ezt a formátumot nem támogatják a keresők, egyszerűen nem vesznek tudomást arról a tartalomról, amit csak klikkeléssel vagy görgetéssel jelenítünk meg az olvasók számára, ami nem csak a betöltés sebességét, hanem az olvashatóságot is előnyösen befolyásolják – méltán terjedt el.
Itt még folyik a verseny, hogy a felhasználók, vagy a keresők kegyeit keressük.
Képek, de csak a jók
A tervezés során mindig felmerül, hogy milyen legyen a szöveg és a képek aránya, amit természetesen a tartalomhoz is igazítani kell, egy fotós oldalon kár lenne a képeket hosszas szöveggel magyarázni. A legfrissebb felmérések azt mutatják, hogy a képekkel túlterhelt weblapoknál jobban teljesítenek a csak szöveget megjelenítők, ami önmagában meglepő állításnak tűnik. Persze nem kell azonnal kidobni az összes képet, csak az alábbiakat kell figyelembe venni:
- Ha feleslegesen túlterheljük (stock) képekkel a weboldalt, akkor rontjuk a letöltési időt, valószínűleg (tartalomtól függően) csak átpörgetik a képeket, és a szöveges tartalomra nem biztos, hogy megfelelő figyelem marad.
- A keresők csak abban az esetben indexelik a képeket, ha ahhoz pontos információ kapcsolódik, mint a file név, alt szöveg a kódban, megfelelő szövegkörnyezetbe kerül megjelenítésre stb.
A fentiekből adódik, hogy a képekbe ne tegyünk fontos üzenetet, amit a keresőknek is szánunk, mert ezek indexelése más mint a szövegé. Fordítsunk kellő figyelmet a tervezésnél, hogy csak olyan képeket használjunk, ami releváns és tetszetős lehet a felhasználónak, azaz tényleg hozzáad valamit a szöveges részhez.