- AdWords kampány indítása
- Kulcsszavak kiválsztása
- Hirdetések
- Árazási stratégia

Ha AdWords hirdetési kampányt szeretnénk indítani a Google keresőhöz kapcsolódóan,akkor forduljunk szakemberhez, mert ez is bonyolult. Tényleg? Természetesen egy hirdetési kampány annál bonyolultabb, minél nagyobb réteget szólít meg, és minél nagyobb értékesítési volumenről van szó. Egy-egy nagy marketing kampány megtervezése valóban sok ember munkáját és szaktudását igényli, azonban a hazai vállalkozások nagy része önállóan is képes lehet a Google-n keresztül hirdetést szervezni. A kezelő felület magyarul jelenik meg, segítséget pedig bőségesen kapunk. Ha valaki érez magában egy kis bátorságot, és hajlandó néhány tízezer forintot áldozni a kezdeti kampányokra, akkor akár a józan észre támaszkodva is jó esélyünk van egy hatékony hirdetési konstrukció felépítésére. (A kezdeti összeg nem kidobott pénz, csupán arról van szó, hogy ebben az időszakban lehet, hogy egy kicsivel magasabb összeget fizetünk a megjelenésért, mint az optimális állapotban.)
Ha az a kérdés, hogy találunk-e kulcsszavakat, azaz olyan szavakat, amelyek a lehető legpontosabban leírják a weboldalunk tartalmát, akkor a válasz természetesen az, hogy igen. Jók lesznek ezek a kulcsszavak? Próbáljuk ki! Mindenki meg tudja találni magának azt a módszert, amellyel saját maga össze tudja gyűjteni a kulcsszavakat, de azok használatára már jobban oda kell figyelni és érdemes néhány bevált módszert követni:
- Osszuk két részre a szavakat! Az egyik csoportba kerüljenek azok az “értékes” kulcsszavak amik alapvetően meghatározzák a hirdetésünket, és várhatóan mások is előszeretettel használnak saját hirdetéseikben, azaz drágák lesznek (az AdWords a szavakat külön-külön árazza a kereslet alapján). A másik csoportba mehetnek azok, amelyek a “long-tail” hirdetési csoportba kerülnek. Ezek lényegében azok a kifejezések, amik nem pontosan írják le a tartalmat, de olcsón tudunk megszólítani olyan felhasználókat, akik csak valami hasonlót keresnek. Egy rendezvényszervező vállalkozás számára a “céges rendezvény ötletek” drága kulcsszónak számít és magas a verseny érte. Ezzel szemben az “esküvőszervező” már jóval olcsóbb, és a verseny is alacsonyabb. A Google ingyenesen biztosítja az AdWords-ben a kulcsszótervezőt, aminek a segítségével a fentihez hasonló példákat gyűjthetünk.
- A két szócsoportra akár külön-külön kampányt is érdemes indítani, ugyanis így mindkettőhöz külön tudunk napi költséglimitet rendelni, így szabályozni, hogy a fontos és drágább kulcsszavakra vagy a kevésbé lényegesekre szeretnénk többet költeni. Ez persze attól függ, hogy melyik hozza a nagyobb hasznot, amit így könnyen mérhetünk is.
- Mindkét csoporthoz fogalmazzuk meg a hirdetéseket. Ne gondoljunk valami hosszú szövegre, címmel együtt 95 karaktert kapunk erre a Google-től. Fontos, hogy mind a weblapunk tartalmával, mind a kulcsszavakkal összhangba legyen, azaz használjuk a kulcsszavakat mindkét helyen.
- Ha esetleg több nyelven szeretnénk hirdetni, akkor a kulcsszavakat minden nyelven nekünk kell kiválasztani, bár azonos hirdetéscsoportba is meg lehet őket jeleníteni.
Az igazán fontos kérdés majd az lesz, hogy ezért mennyit kell fizetni. Erre a Hirdetések átgondolása után még visszatérünk.
Részben már érintettük, hogy a Hirdetések megfogalmazásánál mire kell figyelni, de egy lényeges dologra ki kell térnünk. A Kampányokat minden esetben paraméterezzük körültekintően, hogy a felesleges kiadásokat már az elején is el tudjuk kerülni. Különös figyelmet érdemel a hirdetések megjelenítési földrajzi helye, illetve a nyelvi beállítások. Csak olyan térséget és nyelvet jelenítsünk meg, ami releváns a számunkra. Gondoljunk bele, hogy hány felesleges klikkelést és ezzel együtt kifizetést eredményezne egy budapesti divattervező számára, ha a “designer” szót nem korlátozná, és csak Budapestről várja vásárlóit.
Ha ezzel elkészültünk, akkor a többit már csak “élesben” tehetjük meg. Következő célunk, hogy a kulcsszavainkhoz tartozó “Minőségi mutatót” a lehető legmagasabbra emeljük. Miért foglalkozunk ezzel? A kereső a hirdetésünk megjelenítésekor egy listából választ, amellyel egy korábbi cikkben részletesen foglalkoztunk, és ennek az elejére nem csak úgy tud felkerülni a hirdetés ha sokat kínálunk a megjelenésért hanem akkor is, ha a kulcsszavaink minőségi mutatója magas (a felajánlott összeget és a minőségi mutató pontszámát figyelembe véve alakul ki az aukciós rangsor). A magas minőség elérése érdekében direkt módon semmit nem tehetünk, és a Google három tulajdonságot figyelve állapítja meg:
- Átkattintási arány
- Hirdetés relevanciája
- Céloldallal kapcsolatos élmény
A minőségi mutatók javításával későbbi cikkünkben foglalkozunk.
Elérkeztünk a legizgalmasabb kérdéshez: Mennyit ajánljunk egy-egy kulcsszóért? Az első pénzügyi döntést akkor kellett meghozni, amikor a napi hirdetési limitet meghatároztuk kampányonként. Ezt érdemes az első időben viszonylag alacsonya állítani, hogy a kulcsszavak minőségi mutatói javulni tudjanak, illetve kitapasztaljuk, hogy hirdetéseink közül melyek a vonzóak, a kulcsszavaink ténylegesen úgy működnek, mint ahogyan azt gondoltuk, vagy esetleg teljesen más felhasználói kört vonzanak, mint azt terveztük.
Stratégiánkban nem célunk, hogy elsőre megtaláljuk az optimálisan működő hirdetési rendszert, illetve elsősorban kis költségvetésű kampányokra alkalmazandó, bár néhány napon belül jelentős javításokat fogunk tenni, amivel azonos költségkeretből sokkal több megjelenést érhetünk el.
A napi költségkeret mellett meg kell határoznunk, hogy a kulcsszavakért mennyit vagyunk hajlandók maximálisan fizetni. Ezzel kapcsolatosan az első visszajelzés, hogy nem elegendő az első oldali megjelenítéshez, ha túl alacsony összeget jelöltünk meg. Innen kezdve két utat követhetünk:
- Ha megadjuk az első oldali megjelenés árát, akkor várhatóan hamar kimerül a napi megjelenési keretünk, de biztosan előkelő helyen lesz a hirdetésünk.
- Az első oldali megjelenésnél kevesebbet ajánlunk, és ha egy-két nap után elégedetlenek vagyunk a teljesítménnyel akkor emelünk az összegen.
Kis marketing keret mellett ez nem arról szól, hogy elsők leszünk-e, hanem arról, hogy megtaláljuk azt a néhány felhasználót, akiket érdekel a weblapunk. Mit kell tennünk ezután? Figyeljük, hogy mi történik és módosítsunk az ajánlott áron!
Az első időszakban naponta kövessük nyomon, hogy mi történik. Fontos információkat kapunk az AdWords és a Google Analytics oldalakról:
- Hogyan változik az egyes kulcsszavak minőségi mutatója (AdWords).
- Vannak-e olyan kulcsszavak, amelyek nem releváns forgalmat generálnak és a “drága” kulcsszavak csoportjában van. A részletes weboldal elemzéseket a Google Analytics-ban vizsgálhatjuk. Ha azt tapasztaljuk, hogy sok felesleges klikkelést hoz egy szó, akkor ezt módosítsuk, vagy zárjuk ki az aktív kulcsszavak közül. Előfordul, hogy egy-egy keresés kapcsán csak 1-2 másodpercig “nézik” a weboldalt, ami nem elegendő, az ilyen keresésekhez tartozó kulcsszavak nem hozzák a várt eredményt.
- Vizsgáljuk meg, hogy a kulcsszavak milyen keresések között fordult elő az Adwords “Keresési kifejezések” segítségével. Ha “nem jó társaságba kerültünk”, akkor változtatni kell.
- Figyeljünk arra, hogy versenytársaink hirdetéseihez viszonyítva a mienk hol jelenik meg. Igen, erre is van lehetőség az AdWords “Aukció statisztikában”. Fontoljuk meg, hogy ha versenytársaink egy-két hellyel mögöttünk jelennek meg, és így akár jóval kevesebbet fizetnek egy-egy megjelenésért, akkor nekünk nem lenne-e célszerű csökkenteni a felajánlott áron. Ha esetleg ezzel kiszorulunk, akkor még mindig visszaemelhetjük a kulcsszó megjelenítéséhez kapcsolt összeget.
- Figyeljük az AdWords főoldalán található Teljesítmény diagramot! Ha ezen nem látunk javulást 1-2 héten belül (több klikkelés azonos költségkeretből, csökkentő átlag CPC, stb.), akkor lehet, hogy nem tettünk még eleget a javításban, vagy segítséget kell kérnünk. Persze, a legritkább esetben az is előfordulhat, hogy elsőre tökéleteset alkottunk…
Ha segítséget kér saját kampányához, akkor kérdezzen a Hozzászólásoknál, vagy küldjön üzenetet!