- Termékek és termékcsoportok létrehozását
- Szállítási- és fizetési módok beállítását
- Megrendelés kezelést
- Fizikai- és virtuális termékek értékesítését
- A vásárláshoz kapcsolódó e-mail-ekbe is betekintést nyerhet
Sokunk vásárlóként találkozott először az online kereskedelemmel, ahol megcsodáltuk a képeket, kerestük a legjobb árat, vártuk az akciókat, próbáltunk óvatosak lenni a fizetésnél. Ez már egyre több embernél megszokott, és jól bevált vásárlási mód, amit a webáruházak növekvő száma, és az ezeken bonyolított forgalom növekedése is jól mutat. Valószínűleg addig bele sem gondolunk, hogy mi rejtőzik egy webshop mögött, amíg magunk nem szeretnénk nyitni egyet. Tudjuk, hogy valahogyan lehet fizetni, a szállításhoz is kapunk választási lehetőséget a legtöbb oldalon, akciók, termékcsomagok és megannyi funkció melyek közül általában csak egyet-egyet veszünk igénybe. Nem próbáljuk végig, hogy milyen az utánvét, a bankkártyás vagy a PayPal fizetés, de ha az összes vevőt nézzük, akkor ezek a funkciók fontosak és mindegyikkel más-más csoport igényét tudjuk kielégíteni. Ezekre minden webáruház felépítésekor figyelemmel kell lenni, illetve egy további fontos kérdés a biztonság, amiről nem csak a webáruház üzemeltetőjének kell meggyőződnie, de a vevőnek is sokat jelent ha tudja, hogy nem csak a fizetése lesz biztonságos, de a megfelelő árut, időben megkapja.
Ahhoz, hogy ez rendelkezésre álljon sok tervezés szükséges, amit egy profi webdesigner csapattól meg is kapunk. Sokan úgy vélekednek, hogy minél több funkció van egy weboldalon, annál jobb, “majd jó lesz az még valamire”. Egy pillanatra itt álljunk meg! Gondoljunk bele, hogy ezt később valakinek üzemeltetni is kell. Egy hagyományos kereskedelemben dolgozó boltvezető nem feltétlenül tudja áruval feltölteni a webáruházat, képes kezelni a megrendeléseket. Ezt mindenkinek meg kell tanulni. Egy közepes webáruház kiszolgálását sokszor egy egész csapat végzi, amit egy kisebb üzletben lehet, hogy egy embernek kell ellátni. Valószínűleg sokakban felmerül, hogy milyen is ez a feladat. Talán ki is szeretnénk próbálni, bár erre eddig nem nagyon volt lehetőség.
Az egyik legelterjedtebb online kereskedelmi keretrendszer a Woocommerce, amely szerencsére teljes mértékben elérhető magyar nyelven, folyamatos frissítéssel. Az alapkiépítése már lehetőséget biztosít egy egyszerű webáruház létrehozására, de arra mindenképpen megfelelő környezetet biztosít, hogy megnézzük egy alap webshop működését.
Annak érdekében, hogy tesztelési környezetben is megismerkedhessenek egy webáruház üzletvezetői teendőivel létrehoztunk egy programot a.ti-art.webShop néven. A program kezdő lépéseként a jelentkezőknek ingyenesen biztosítunk egy teszt webáruházat, amelyben az alapvető adminisztrátori funkciók szabadon kipróbálhatók. Autodidakta módon sajátíthatják el hogyan kell egy terméket rögzíteni, a leírást elkészíteni, árazási és készletkezelési funkciókat beállítani. A módosítások azonnal láthatóak lesznek az vásárlói felületen, így az eredményt mi magunk is ellenőrizhetjük.