9 trend a webdesign-ban
- Nagy felbontású stock fotók
- Élénk színek
- Material design
- Mikro interakciók
- Személyre szabott UX
- Szolgáltatás- és tartalom galériák
- Video
- Infografika
- Animáció
Képek, színek videók jellemzik a webdesign élvonalát. Gyorsan befogadható információt, szórakozást keresünk a webes tartalmakban, amelyekhez már elengedhetetlen a professzionális képek használata. Már hosszú ideje könnyen elérhető, jó minőségű fotók állnak a tervezők rendelkezésére a stock fotók között.
Az elmúlt évek tervezői hihetetlen mennyiségű képet zúdítottak ránk, amelyet kezdünk megszokni, sőt néha már zavaróan is hathat. Úgy tűnik, hogy 2016 a nyugodtabb hangulatú fotók éve lesz. Talán előkerülnek a természeti képek, amelyek nem csak a figyelmet akarják mindenáron felkelteni, hanem bensőséget, nyugalmat szeretnének teremteni.
A merész színek továbbra is velünk maradnak, azonban talán egy kis megnyugvás várható, és nem a kontraszton vagy a komplementer színek kavalkádján lesz a hangsúly, mint a flat design-ban. Várhatóan a színek nem öncélú elemei lesznek a weboldalaknak, hanem összhangba kerülnek a tartalommal.
Valószínűleg nem véletlen a Material design térnyerése a tervezésben, amelyet néhány éve a Google dolgozott ki. Kifinomult és mégis mozgalmas keretet biztosít a tervezők számára, amely élményt nyújt a felhasználók számára is. Apró animált elemek teszik könnyeddé a weboldalakon történő barangolást.
Apró figyelmesség, amit egy kávé mellé kaphatunk a felszolgálótól. De hol marad ez a gesztus a weboldalakon? 2016-ban ez is elérkezik, ugyanis egyre több helyen figyelhetjük meg a személyes (vagy néha csak annak tűnő) apró visszajelzéseket, mint például a regisztráció során kapott üzenetek.
A strukturált tartalom és az intuitív felfedezés kettőssége eddig is fontos volt a webdesign területén. Nem elegendő puszta tényeket megjeleníteni, pontos leírásokat adni még akkor sem, ha ennek megadjuk a módját a szép fotókkal és gondos tervezéssel. Ha tényleg élményt szeretnénk adni, akkor gondoskodnunk kell arról is, hogy sokan impulzusokat keresnek, és érzelmi úton közelítenek dolgokhoz. Számukra nem elegendő a puszta tartalom.
Eddig sokszor együtt próbálták a fenti két megközelítést alkalmazni a weboldalakon, azonban eljött az idő, amikor a felfedezés és a tapasztalás párhuzamosan lehet jelen egy-egy oldalon. (Nézzen meg egy webáruházat belülről…)
Ha egyszerre sok különböző terméket, képet vagy tartalmat szeretnénk megjeleníteni, akkor rendezzük ezeket apró képek mögé, amelyek egy intuitív menürendszert adnak. Mindenki számára egyszerűbb ha nem csak ikonok és szöveges menükben keresgélünk. Ötvözzük a különböző elemeket, és építsünk galériát az addigi menüinkből!
Ne csak az egyszerű YouTube videókra gondoljunk, amelyeket beágyazunk a weboldalba, hogy “valami mozogjon”. Hasonlóan, mint a képek esetén elindult egy komoly fejlődés a minőségi képek irányába, a videók esetében is előtérbe kerülnek a professzionális spotok, mint egy rövid reklámfilm. Nem eldugott minilejátszóké lesz a főszerep, hanem teljes képernyős háttérképeké, amelyek lekötik a figyelmet!
Az információt hordozó grafikai elemek már régóta velünk vannak, és ne csak az egyszerű diagramokra gondoljunk, hanem azokra a lehetőségekre amelyek nagy mennyiségű adatot képesek vizuálisan megjeleníteni. A technológia és az igény adott. 2016-ban egyre növekedni fog azoknak a weboldalaknak a száma, ahol akár a teljes tartalmat animált infografikákon keresztül kapjuk majd meg.
A mobil applikációk fejlődésével egyre több animációval találkozunk majd, azonban ezek egyre inkább funkciót kapnak, mint a rosszul beírt jelszó esetében rázkódó login mező, vagy a lezárást követő animált lakat megjelenése a gombon. Mindezt az unalmas felugró ablakok helyett kapjuk. Megéri!