Retro = technikai probléma?
- Retro fotók
- Kopott, töredezett grafika
- Nyomathibás betűtípusok
- Zsúfolt elrendezés
10-15 évvel ezelőtt arra törekedtünk, hogy minden kép, grafika és fotó a lehető legjobb minőségű legyen a technikai hiányosságok és korlátok ellenére. Gondos utómunkával készültek a fotók, amelyek színvilága, felbontása illetve élessége kiemelt szerepet játszott, A polaroidok fakó színvilága, a karcos öreg negatívok és az optikai hibák sok fejtörést okoztak. Ma ezt hívjuk retro-nak, és külön grafikai irányzat alakult, amely egyre nagyobb mennyiségben állítja elő a kopottas hatásokat, klasszikus fotóhibákat létrehozó szűrőket, és rengeteg figyelmet fordítunk arra, hogy egy kép vagy grafika véletlenül se tűnjön tökéletesnek, ha már klasszikus darabról van szó.
Mindemellett virágkorát éli a letisztult, minimalista trend, amely nemcsak a grafikai elemek között jelenik meg, de jelentősen befolyásolja a webdesign-t is. A Flat design egy szélsőséges ága volt a minimalista stílusnak, amely talán azért is volt annyira szembeötlő, mert a szkeuomorfikus stílust váltotta fel, amely a valóság minél pontosabb utánzására fókuszált. A minimalista stílusok közül a Google által bevezetett, és azóta is támogatott Material design tűnik nagy túlélőnek, ugyanis már 3. éve meghatározó a webdesign-ban.
Retró
A retro évek óta jelen van a divatban és a grafikai tervezésben egyaránt. Ha pusztán stilisztikai szempontból tekintjük, akkor ez is egy olyan irányvonal, amely a valóságos megjelenést támogatja, a megkopott kontúrokkal, a fakó, régies színvilággal és az egyszerűsített formavilággal. Természetesen a múlthoz való vonzódás megjelenítése kiemelt szerepet kap a stílusban.
A grafikai tervezés és kivitelezés során hosszú éveken keresztül a pontosság és a tökéletesség játszott domináns szerepet. Gondoljunk csak a fényképezőgépek fejlődésére, amely lehetővé tette a pontos, optikai torzításoktól és hibáktól mentes képek elkészítését, a nyomtatók új nemzedékére, ahol már az utolsó százalékokért folyik a verseny a Pantone színskála megjelenítésében vagy a digitális nyomtatásra, hogy a nyomdai hibák minimalizálhatóak legyenek.
A tökéletesedő technológia mellett hogyan is térhetünk vissza a kissé kopottas, fakó, régi képek hangulatát idéző fotókhoz és grafikákhoz, amelyet modern eszközeink már nem tudnak létrehozni? A válasz meglepő, de a csúcstechnológia használatával. Gondos grafikai tervezés, több tucat lépésből álló szűrők és hatások használatával. Ha egy kicsit is megnézzük, hogy a grafikusok munkáját segítő bővítmények hogyan épülnek fel, akkor világos képet kapunk arról, hogy egye több eszköz áll a rendelkezésünkre, hogy a régi hibákat profi szinten elő tudjuk idézni.
Retró fotó
A legtöbb fotós már digitális gépet használ, amelyek minősége messze meghaladják a régiekét. Az objektívek optikája is rohamosan fejlődik, amelyek alkalmasak az óriási méretű képek torzításmentes elkészítésre is. Ezt az irányt mindenek felett a divat- és a reklámvilág erősíti, ahol tökéletes képek szükségesek.
Hogyan kezdjünk hozzá?
Sokszor nem áll rendelkezésre profi minőségű videó arról a témáról, amelyet szeretnénk feldolgozni az animáció során. Ezek elkészíttetése költséges, bár hasonlóan a stock-fotókhoz ezek is megvásárolhatók, és egyre többet találni jó minőségben. Először azonban vegyük a legegyszerűbb esetet, amikor csak fényképek grafikák állnak a rendelkezésünkre. Egy 3D animált slideshow kiváló alapjai, ugyanis ezeket már szépen össze lehet illeszteni, és ne csak egy PowerPoint-ban megszokott slidshowra gondoljunk. A hagyományos fényképekből 3D-ben mozgó filmet készíthetünk, akár oly módon is, mintha a felvételt drónról készítettük volna.
Természetesen mozgóképek beillesztésére is van mód, azonban a kisfilmek elkészítésekor nem kell koncentrálnunk arra, hogy az arculati elemek megjelenjenek, sokkal inkább a hangulatra a képi világra kell figyelnünk – így akár stock filmek is használhatók. Az arculati elemeket elegendő később hozzá illeszteni.