Copyright © 2014 | a-t-i
Horizont – 5 Aranyszabály
Nagy kontraszt esetén “kiéghet” az égbolt (túlexponált). |
A kép középvonalába helyezett horizont sokszor egyhangúvá teszi a képet (nincs benne dinamika). |
A kép 1/3-os vagy 2/3-os osztóvonalába helyezett horizont biztonságos megoldás – néha azért érdemes ezt feszegetni. |
A horizont ne legyen ferde, ha a valóságban vízszintes volt. |
Bátran hagyjuk le az égboltot a képről, ha csak a “helyet foglalja”! |
A horizont
Elsőként egy technikai résszel foglalkozunk, amely lehet, hogy száraznak tűnik, de ennek ismeretében sok elrontott képtől kímélhetjük meg magunkat. Az esetek jelentős részében az égbolt világosabb, mint a kép többi része, amely akár jelentős mértékű kontrasztot is eredményezhet. A fotózás szempontjából ez sokszor nem jelent jót, ugyanis a gépek kontraszt átfogó képessége gyengébb mint a szemünké, így a fotókon sokszor túlexponált az égbolt, vagy a többi rész lesz sötét.
Minden esetben figyeljünk arra, hogy a fénymérés megfelelő legyen. Ha van lehetőségünk a pontszerű fénymérésre, akkor ezt is használhatjuk, így pontosan el lehet végezni a beállítást. RAW formátum használata esetén, az utómunka során a sötétebb tartományok szépen javíthatók.
Három szűrő használata is segítheti a fotózást. Az UV szűrő javítja a színhelyességet (közelebb kerülnek a színek a szemünk által érzékelthez), a polárszűrővel pedig a színeket tehetjük telítettebbé, illetve a felhők rajzolata lehet szebb. Egy speciális szűrő az átmenetes szürke szűrő, amelyet azok tudnak igazán értékelni, akik természetfotókat, naplementét fotóznak. A szűrő felső része sötétebb, az alsó azonban egyáltalán nem színezett, így csak az égbolt és a kép többi része közti kontrasztot csökkenti – használata sokszor nehézkes, különösen a négyzet alakú lapszűrők esetén.
Eszközök
- Átmenetes szürkeszűrő (opcionális)
- UV vagy polárszűrő (opcionális)
Horizont elhelyezése a képen
Speciális helyzetektől eltekintve nem indokolt, hogy a horizont a kép közepére kerüljön, a szabályosan osztott kép egyhangú, helyette a szokásos harmadolást használjuk, azaz alsó-, vagy a felső harmadba kerüljön a horizont. Hasonló hatást kapunk az aranymetszés használatánál is, amely megtalálásában sokszor segítségünkre vannak a keresőben látható segédvonalak – bár általában nem ezen a kis különbségen múlik a kép.
vegyük sorra a lehetőségeket ha nem a harmadolást választjuk:
- 10-20% égbolt: Gyakran találkozunk azzal, hogy az égbolt semmitmondó – nincs felhő – (még derült időben is), vagy a kép többi része nagyobb jelentőséggel bír. Ilyen esetekben érdemes csak egy vékony sávot hagyni a kép tetején az égből.
- 80-90% égbolt: A nagy égbolt jól illik a nagylátószögű objektívekhez, ha a nagy teret szeretnénk érzékeltetni. Ilyen esetben azonban az égbolt kiemelt hangsúlyt kap, ezért figyeljünk a kompozícióra!
- 50%os osztás a horizonttal: Bár ritkán használjuk ezt az elrendezést – nem is igazán javasolt, azonban nézzünk egy példát erre is. Természetfotósok gyakran fotóznak tájképet úgy, hogy a háttér tükröződjön az előtérben lévő vízfelületen. Ha a horizont alatt a vízfelület szélét értjük, akkor a kép szimmetriája miatt ezt érdemes középre helyezni.
Zavaró hibák
A legzavaróbb hiba a horizont kompozíciójával kapcsolatban, ha egy természetéből adódó vízszintes vonal ferde, amely lehet egy nagy vízfelület látóhatára, síkság. Az ilyen típusú hiba még akkor is szembeötlő, ha csak egy kicsi eltérés van. természetesen a kép készítésekor nem minden esetben van lehetőségünk a gondos beállításra (állványról, vízmértékkel), ezért leggyakrabban ezt a végső képszerkesztéskor korrigáljuk. Sok képszerkesztővel egyszerűen a képre húzott segédvonal segítségével automatikusan is állítható a vízszintes és a függőleges.
Lehagyható-e az égbolt a képről?
Klasszikus képkompozícióknál az ég majdnem minden esetben része a fotónak – gyakran még akkor is ha csak egy nagy “üresség”. Borult időben, télen de akár ragyogó napsütésben, felhőtlen ég esetén nincs igazán értéke a égbolt képre történő történő komponálásának. Hagyjuk le! A fenti kép a teaültetvényről egy kifejezetten borús időben készült, ráadásul a magas páratartalom miatt már a távoli részletek is elmosódottak voltak. Ez az időjárás ugyan kedvez a teának, de a fotózást minden esetben megnehezíti – szűrt fény, gyenge árnyékok, élettelen színek, szürke, sivár égbolt, kékes árnylat a távolabbi részeknél a pára miatt. Mit tehetünk? Készítsünk közelebbi képeket (ha lehet akkor nagylátószögű objektívvel), és hagyjuk az eget a kép szélein kívül!
Egy másik lehetőség a PhotoShop – cseréljük ki az eget!