Copyright © 2013 | a-t-i
Makro – 5 Aranyszabály
Elegendő a kis mélységélesség – f2.8-f4 |
Virágok, növények fotózásánál szép rajzolatot eredményez ha hátulról világítjuk meg. |
A képkompozíciónál erőteljes hatást lehet elérni a harmadolással, bár szimmetrikus elemeknél jól mutat a centrális képszerkesztés is. |
Az objektív stabilizátora (ha van ilyen), csak a kézremegés hatását csökkenti, a mozgó rovarok, és a szél csak a gyors expozícióval korrigálható. |
Minden porszemet retusálnunk kell! |
Makro fotózás
Essünk át a kötelező technikai részleteken. Makro fotózásnak azt nevezzük, amikor a szenzoron a képméret legalább akkora mint a valóságban, azaz 1:1 arányú leképzés történik. Praktikusan ez azt jelenti, hogy ha például egy rovar fejét fényképezzük, akkor a szenzorra eső képe nem kicsinyítődik le, az valóságnak megfelelő nagyságú lesz. Természetesen ha ennél nagyobb a kép, akkor azt is makro, amely a leggyakrabban max. 5-szörös nagyítást jelent. A makro fotózáshoz általában szükségünk van egy makro objektívre (a barkácsolt megoldásokkal most nem foglalkozunk). Minden más “csak” közeli kép, még akkor is, ha egyébként a gépen van makro kapcsoló. (van néhány lencse, amely 0,7-szeres kicsinyítést ad speciális állásban, amely már jól közelíti a makro hatását.
Általában valósághű méretnek azt tekintjük, amit a szemünkkel érzékelünk, amely a jól megszokott világunkat mutatja. Azonban valószínűleg a legtöbb gyerek átesik azon, hogy egy nagyítóval, vagy esetleg mikroszkóppal megismerheti a miniatűr világot is. Ha mi is ismét fel szeretnénk fedezni a kicsiny részleteket a körülöttünk lévő, hétköznapi dolgokban, akkor érdemes kipróbálni a makro fotózást. Néha ez annyira magával tudja ragadni az embert, hogy már nem elégszik meg a makro-lencsék nagyításával. A továbblépéshez már egy kis kézügyességre és utánajárásra is szükség lesz, ugyanis a legkönnyebben elérhető technológia a mikroszkóp lencsék használata, általában egy öreg kihuzattal.
Eszközök
- Makro objektív – min. 0,7:1, de ha van rá mód, akkor 1:1 vagy 5:1
- Állvány (opcionális)
- Polárszűrő (opcionális)
- Kör- vagy rendszervaku (opcionális)
Hangyányi mélységélesség
A makro fotózásban kényelmesen f2.8-f4 (sokszor még ennél is alacsonyabb értékre) állíthatjuk a rekeszt, ami sokat segít abban, hogy a lehető legtöbb adott fénnyel tudjunk dolgozni, extra megvilágítás nélkül. Cserébe nagyon pontosan tudnunk kell, hogy mit szeretnénk élesen látni a képen, ugyanis egy 100mm-es objektívet, full frame gépen, f2,8 rekeszértékre állítunk, akkor 30 cm-ről csak 1 mm mély az éles tartomány. Ezt a pici mélységélességet jól példázza a fa törzsén szaladó hangyáról készült fotó, ugyanis a kéreg már életlen.
3 egyszerű dolog, amit érdemes kipróbálni és nem feltétlenül kell hozzá makro objektív:
- Virág vagy növény makró (vagy közeli) fotózásánál világítsuk meg hátulról. Ez a megoldás különösen alkalmas piros színű virágok fotózására, ugyanis erre a szenzorok általában nem olyan érzékenyek, így elmaradnak a szép rajzolatok.
- Keressünk szimmetriát a növényekben, virágokban, amelyet közeli képeknél remekül ki lehet használni. Készítsünk olyan képet amelyen a szimmetria középpontját, középvonalát a kép felére, illetve olyat amit a kép harmadára (vízszintes és függőleges harmadra is) komponálunk!
- Ha fényképezőgépünkön (telefonon nem minden esetben lehetséges) állítható a mélységélesség, akkor készítsünk képeket a legalacsonyabb értékkel (f2.8-f5.6), akár a makro funkció bekapcsolásával. Közeli képeknél (max. 30-40 cm távolságból) ezzel a beállítással akár 1 cm alatt is maradhat a mélységélesség, így szép elmosódott hátteret kapunk.
Absztrakt formák
Ha egy kicsit belemerülünk a makro fotózásba, akkor hamar rátalálunk az absztrakt képek készítésének érdekességére – sajnos ezt az utat már sokan bejárták, így nehéz újat mutatni. Sokszor azonban elegendő, ha készítünk néhány képet, amelyen nem ismerhető fel első ránézésre, hogy miről készült. Formákban és színekben is gazdag fotók készíthetők!
Bátran fotózzunk a lakásban, a kertben, a közeli parkban, erdőben vagy az utcán! Ha belső térben fotózunk, akkor szép megvilágítást nyújt az ablakon átszűrődő fény. A hátulról érkező szűrt fény szép árnyékokat rajzol a felületen, így plasztikussá teszi a tárgyakat.