Weboldal készítés gyorsan
Szeretnék készíttetni egy weboldalt, vagy inkább elkészítem saját magam. Melyik a jó választás? Az érveket mindkét oldal mellett hosszan sorakoztathatnánk, azonban tisztában kell lennünk még valamivel. Mennyi időt szánunk rá, illetve van-e bennünk kitartás, hogy egy picit ismerkedjünk a weboldalak mögött álló technológiával. Tisztában kell lenni azzal, hogy egy jól elkészített weboldalhoz nem elegendő néhány sor és egy pár “jó” fotó. A szöveges résszel szemben jelentős elvárások vannak, ugyanis a keresőoptimalizálás (SEO) nem varázslás, hanem tudatos munka eredménye, ahol módszeresen felépített mondanivalóval kell “meggyőzni” a Google-t és más keresőket, hogy szeressék a honlapunkat. A fotókkal szemben sokszor csak azt szeretnénk elérni, hogy legyen valami dekoráció, jobb esetben bemutathatjuk a termékeinket (akár magunk által készített képekkel is). Persze ilyen esetekben gyakran elmarad a várt eredmény, és a weblap nem lesz olyan, mint elgondoltuk. Tudunk ezen segíteni?
Az alábbiakban egy kicsit körbejárjuk, hogy egy modern wordpress alapú weboldal elkészítéséhez mi szükséges.
Profi technikai segítség
Ha nem vagyunk gyakorlottak a web-fejlesztésben, akkor célszerű egy kis segítséget kérni az elején, egy jó dokumentációt, amely segít eligazodni a weboldalhoz kapcsolódó szerkesztői felületen. Ez sok technikai beállítást telepítést igényel, ami alapvető technikai ismeretek nélkül hosszadalmas, és fárasztó lehet. Az első lépések a domain regisztráció, adatbázis létrehozás, wordpress telepítés és beállítás, még csak a jéghegy csúcsa, de hamar elveszi a kedvét annak, aki néhány napos próbálkozás után sem jár sikerrel, pedig már majdnem felsoroltuk a teendőket, hogy a honlapunk tartalmára koncentrálhassunk. Mi kell még hozzá? Egy jó sablon (theme).
Profi sablon (theme)
A wordpress sablonok nem túl drágát, ugyanis 60 dollár körül már megvásárolhatóak, és rengeteg munkát megspórolnak nekünk. Hátrányuk lehet, hogy ezek csak angol nyelven érhetőek el, bár végleges akadályként azért nem tekintenék erre. A sablonok tematizáltak, sokszor már önmagukban szépen kidolgozott alapot biztosítana, az általunk elvárt témában. A különbséget a sablonok minősége (kompatibilitás és fejleszthetőség), illetve a módosíthatóság jelenti. Ha egy sablonnal teljes mértékben elégedettek vagyunk, és nem tervezünk extra funkciókat, akkor lényegében bármelyik sablon megfelelő lehet. Ha azonban egy kicsit is szeretnénk rajta módosítani pl. a menüt át szeretnénk helyezni, jó lenne, egy saját űrlap, vagy más színeket betűtípust képzeltünk el, akkor érdemes egy kicsit jobban körüljárni a kiválasztott sablont. Technikailag általában rendben vannak, de egy gyors ellenőrzést megér, hogy megbizonyosodjunk a reszponzív-, és keresőoptimalizált felépítésről, kompatibilitás a WooCommerce-szel, ha webáruházat szeretnénk, illetve a magyarra történő fordítás lehetőségeiről.