Copyright © a-t-i
Gasztrofoto – 5 Aranyszabály
A homályos háttér segít kiemelni a fontos részt |
A textúrát erősíti a hátulról érkező fény és szép árnyékokat rajzol |
A gépen lévő vaku használata nélkül szebb a kép, használjunk lágy, szórt fényt |
Figyeljünk a fehéregyensúlyra, amely RAW képnél az utómunka során is kényelmesen állítható |
A részletek kiemelése, és a kép vágása nagyon fontos |
Gasztrofotó egyszerűen
A gasztrofó egy speciális ága a (reklám) fotózásnak, amelynél nem fordulhat elő semmilyen hiba. A sörösüvegen a lecsapódó pára mutassa hogy milyen hűsítő, a frissességet egy kis gőzzel illusztrálhatjuk, a gyümölcsök és zöldségek legyenek roppanósak és fényesek. Ezeknek az elvárásoknak kifejezetten nehéz eleget tenni egy több órán át tartó fotózás során, ezért a gasztrofotósoknak sok trükk van a tarsolyában. Az ételek előkészítése a profi fotózáshoz egy külön szakma, amely rejtelmeivel most nem foglalkozom, de érdekességként nézzünk egy példát. A sörös üvegen a lecsapódó párát nehéz természetesen létrehozni (műteremben), a víz könnyen útnak indul és lefolyik, és még jó pár problémát jelent a víz használata. A profi előkészítés során glicerint (vagy kukorica szirupot) szokás vízzel összekeverni, majd az üvegre spriccelni – ez már tartós lesz, és a cseppek mérete is módosítható a keverék sűrűségével.
Eszközök
- Rövid tele objektív
- Állvány (opcionális)
- Derítőlap
- Lágy fényű megvilágítás (ez lehet természetes fény is) vagy fénysátor
Lágy fény
Az ételfotókon a legnagyobb hiba ha sárgás árnyalatú, színtelen a kép, vagy kemény árnyékok jelennek meg a fotón. A gépen lévő vaku használata itt is lapos képet eredményez, mint bármely más esetben, ezért ezt külön nem emelném ki.
Mi az oka a kékes vagy sárgás fakó képnek?
Ha nem megfelelően állítjuk be a fehéregyensúlyt (pl. normál napfény beállítás mellett normál izzó megvilágításnál fotózunk), akkor a kép kékes vagy sárgás tónusú lesz. Mindemellett a kevés fény miatt az automata beállítású gépek magas fényérzékenységre (ISO) állnak be, csökkentve a kép minőségét. A megoldás, ha néhány próbaképet készítünk különböző fehéregyensúly beállítással.
Kemény, kontrasztos árnyék
Az ételfotózáshoz általában nem illik a nagy kontraszt, és a kemény fény miatt kialakuló árnyékok. Próbáljuk meg a szórt fényt, amihez gyakran elegendő az ablakon beszűrődő napfény. Ez kellemes árnyékokat eredményez, és elősegíti a textúra megjelenítését is (szemben a gépre rögzített vakuval, amely esetén nem láthatóak az árnyékolt felületi részletek, lapos lesz a kép).
Kékes reflexió a leveseken
Ha a szabadban készítjük el kedvenc gulyásunkat, és egy gusztusos fotót is szeretnénk róla, akkor ügyeljünk rá, hogy az ég tükröződhet a felületen, amely “furcsa” kékes részeket eredményez. Keressünk inkább egy árnyas helyet.
Optimális és egyszerű megvilágítás
Mindenképpen szűrt fényt használjunk, ami lehet az ablakon beszűrődő (nem direkt) fény, vagy egy vaku fénye visszaverődve a fehér falról esetleg soft boxon keresztül. A fő fényforrás legyen az étel mögött, ami szép formákat és plasztikus felületet eredményez. A hátulról megvilágított étel első része kevés fényt kap, sok árnyékos rész dominánssá válhat, ami sokat ront a fotón, ezért ilyen esetben mindenképpen használjunk egy derítőlapot, ami egy nagy fehér lap vagy textil is lehet.
Mélységélesség
Alapvetően két lehetőségünk van: az étel minden részlete éles (pl. felülről készített képen), vagy olyan mélységélességet választunk, amikor a tál jelentős része éles, azonban szép elmosódott hátteret komponálunk. Most nézzünk olyan beállításokat, amelyek egy kicsit tovább lépnek az előző alaphelyzeteken.
Próbáljuk ki!
- Az ételt rusztikus vagy elegáns környezetbe helyezzük, köré tegyünk fűszereket, zöldséget gyümölcsöket (főleg azokból, amelyeket az elkészítésnél használtunk). Az előteret egy kicsit erősebben világítsuk meg, hogy ne csak az élességgel tudjunk játszani, hanem a fényerővel is.
- Helyezzünk egymás mögé több egyforma, vagy hasonló süteményt, szendvicset és a sorról készítsünk egy átlós kompozíciót, közepes mélységélességgel.
- Keressünk apró részletet, ami még elegendő ahhoz, hogy az étel felismerhető legyen. Gusztusos képeket készíthetünk krémes sütiről, amiben látszanak a vanília apró magjai.
- Ha magunk készítjük el az ételt, akkor a főzés-sütés egyes lépéseit is megörökíthetjük, azonban egy dologra mindenképpen figyeljünk: Ne csak a kész étel legyen ínycsiklandó…